Śmieci w naturze, czyli jak kilka słów o prawidłowej segregacji.

Wszędzie słyszy się o konieczności segregacji śmieci. Surowce wtórne, recykling – to hasła, z którymi mamy styczność niemal codziennie. Niby wszystko jasne, ale czy na pewno wiemy jak prawidłowo segregować nasze śmieci?

Możemy myśleć, że segregacja odpadów to bardzo prosta sprawa. Każdy pojemnik jest przecież opisany – papier, plastik, szkło. Czy nigdy jednak nie miałeś wątpliwości wyrzucając kubek papierowy do pojemnika z papierem? Przecież on jest wodoodporny, czy nie ma tam czasem plastiku? Jeśli tak, to powinien trafić do plastików czy papieru? Mogłoby się wydawać całkiem prostym posegregować śmieci według materiału, z którego są wykonane, a jednak czasem nachodzi nas refleksja, że mimo najszczerszych chęci możemy robić coś nie tak.

Papier do niebieskiego

Tak prosta czynność jak umieszczenie przedmiotu w odpowiednim pojemniku, może się okazać czymś trudniejszym, niż nam się wydaje. Warto więc zainteresować się tym tematem, by mieć świadomość w jaki sposób prawidłowo segregować odpady. Paragon, mimo że wykonany jest z papieru, zawiera substancje, dzięki którym reaguje na temperaturę. Dyskwalifikuje to paragony, jako surowiec, który może być przetwarzany razem ze zwykłym papierem.
Według definicji do niebieskiego pojemnika wyrzucamy: opakowania z papieru, karton i tekturę, katalogi, ulotki, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, kartki zapisane i zadrukowane, zeszyty i książki, papier pakowy, oraz torebki papierowe. Brzmi jasno i wydaje się nam, że zapis ten obejmuje wszystko to, co powstaje z celulozy. I tu sprawa się komplikuje, ponieważ w tym samym pojemniku nie powinniśmy umieszczać papieru termicznego, faksowego i przebitkowego. Jest to papier wykorzystywany między innymi w fakturach, paragonach, kopiach odbitkowych, który, wydawałoby się oczywistym, umieszczać należy w pojemniku na papier. Proces przetwarzania papieru nie jest jednak dostosowany do tego typu materiałów i należy je umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. Kolejnym zaskoczeniem mogą być dla nas kartony po mleku, sokach i innych napojach. Choć z nazwy są to kartony, wewnątrz pokryte są grubą warstwą folii zapobiegającej przeciekaniu płynów. Umieszczamy w pojemniku na tworzywa sztuczne. To samo dotyczy worków po cemencie, artykułów higienicznych i tapet, a nawet papieru zabrudzonego i tłustego, jak ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, oraz papieru foliowanego. Takie podchwytliwe sytuacje dotyczyć mogą także pojemników żółtych i zielonych, jak więc widzimy, warto poświęcić chwilę na przeczytanie kilku informacji, zanim wrzucimy coś do nieprawidłowego pojemnika.

Odpady budowlane

Co z pozostałościami po remoncie i budowie? Ten typ odpadów nie może być wyrzucony do zwykłego pojemnika na odpady zmieszane. Nie wolno też składować go na posesji, ani pozostawiać w lesie, na łąkach i nieużytkach. Wykorzystanie gruzu, na przykład od utwardzania gruntu, lub podsypywania dróg, jest możliwe wyłącznie dla gruzu po recyklingu. W czasie tego procesu usuwa się z niego pozostałości budowlany elementy konstrukcyjne, niebezpieczne związki chemiczne, mogące przedostać się do gruntów i wód, oraz to, co nie powinno się w nim znaleźć, na przykład puste opakowania po cementach, farbach, rozpuszczalnikach. Dopiero wtedy uznaje się gruz za bezpieczny dla środowiska. Zanim jednak do tego dojdzie, odpady muszą być w czymś składowane. Z pomocą przychodzą tutaj kontenery na gruz Warszawa. Pojemniki te pozwalają na bezpieczne i estetyczne składowanie gruzu i odpadów budowlanych, remontowych i wyburzeniowych, aż do momentu wywozu do firmy recyklingowej. Kontenery na gruz  Warszawa są dostępne w różnych rozmiarach, zatem z łatwością możemy dopasować je do naszych potrzeb. Przykładowo, jeżeli wyburzamy ściankę działową w mieszkaniu, wystarczyć nam będzie najmniejszy kontener. Jeśli planujemy usunięcie z naszej posesji budynku gospodarczego, warto się zaopatrzyć w większy. Kontenery dostępne są już w objętości od jednego metra sześciennego, nawet do dwudziestu. Niestety wynajem takiego kontenera generuje również koszt, a firm zajmujących się wynajmem kontenerów jest wiele. Jak więc znaleźć tę najkorzystniejszą opcję? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę to, co nas interesuje, na przykład „najtańsze kontenery na gruz Warszawa”. Dzięki temu na pewno znajdziemy zadowalający nas wariant, który dodatkowo będzie przyjazny dla naszego portfela. Warto jednak ponieść koszt wynajmu kontenera, jeśli w grę wchodzi nie tylko kara finansowa za nieprawidłowe składowanie odpadów, ale także dobro naszej planety.