Wegetarianizm, weganizm – zdrowie czy krok do choroby?

Dieta wegetariańska i wegańska jest przyczyną wielu dyskusji i sporów. Czy wybierając takie sposoby na życie naprawdę niekorzystanie wpływamy na swoje zdrowie?

 

Wegetarianizm, a weganizm

 

Wegetarianizm i weganizm to często mylnie utożsamiane ze sobą pojęcia. Podstawową różnicą jest fakt, że w diecie wegańskiej eliminuje się wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak: mleko, jaja, nabiał i miód. Wegetarianie ze swojej diety wykluczają jedynie mięso i ryby.

 

Dieta roślinna, a niedobory białka

 

Prawdą jest, że białko zwierzęce jest bardziej wartościowe niż roślinne, gdyż składa się z około 20 aminokwasów, zaś roślinne tylko z około 10. Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jedynie 8. Warzywa strączkowe, czyli najzdrowsze rośliny świata są doskonałym źródłem białka oraz wapnia.

 

Weganie mają niedobory witaminy B12

 

Witamina B12 odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Prawdą jest, że witaminę B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego min. w mięsie, rybach i jajach. Jedynie śladowe ilości tej witaminy zawarte są w roślinach. Jednak regularne spożywanie warzyw korzeniowych i bulwiastych oraz fermentowanej żywności takiej jak kapusta kiszona wystarcza, aby zaspokoić niezbędną dawkę.

 

Dieta wegańska w ciąży

 

Obecnie kładziony jest nacisk na zdrowy tryb życia szczególnie w okresie ciąży. Zaskakujące są doniesienia Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego, że zarówno odpowiednio zbilansowana dieta wegeteriańska jak i wegańska jest korzystna dla matki, dla płodu i dla noworodka. Mięso spożywane w dużych ilościach jest niebezpieczne dla płodu, ze względu na obecność hormonów i antybiotyków, zaś sery pleśniowe mogą zawierać odzwierzęcą bakterię Listeria monocytogenes , która powoduje toksoplazmozę.