Płyta OSB i jej zastosowanie w pokoju dziennym.

Chociaż płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Boards) stała się niezwykle popularnym materiałem budowlanym, to nadal zbyt mało o niej wiemy. To materiał budowlany powszechnie stosowany jako poszycie zewnętrzne, który oferuje ważne korzyści również w garażu. Zaskakujące jest jednak to, że płyta OSB może być wykorzystana także do ścian wewnętrznych w domu czy mieszkaniu.

Płyta OSB śmiało może być stosowana na ścianach wewnętrznych. Jakie są walory materiału, które pozwalają na takie zastosowanie? To mocny i trwały materiał, który zapewnia wsparcie strukturalne. Drewniane pasma stają się szykownym dekoracyjnym wykończeniem, które pozwoli aranżacji się wyróżnić. Można dostosować je na różne sposoby, na przykład pozostawić niepomalowanymi, tworząc surowy element dekoracyjny, ale można także uszczelnić je i pomalować zmieniając na stylowe ściany teksturowane.

Wykończenie płyty OSB w warunkach wewnętrznych tak naprawdę sprowadza się jedynie do osobistych preferencji domowników i stylu panującego w danym wnętrzu. Zdarza się, że ludzie podejmują dosyć odważne decyzje projektowe przy użyciu płyty OSB. Wykorzystanie płyty do aranżacji wnętrza może potencjalnie wpłynąć na atrakcyjność domu lub mieszkania i ewentualnie podbić ich wartość rynkową.

Płyta OSB nie posiada co prawda eleganckiej, polerowanej okleiny, ale jest produkowana w oparciu o wyjątkowe rozwiązania techniczne. Dzięki unikalnemu procesowi konstrukcyjnemu płyta OSB ma nitowatą fakturę, która przypomina spłaszczoną belę siana. Każdy jej arkusz składa się ze sprasowanych włókien drewna połączonych ze sobą specjalnym klejem i żywicą. Aby wyprodukować płyty o wiórach zorientowanych, producenci mielą kłody na włókna drzewne.

Pomimo tego, że płyta OSB produkowana jest w podobny sposób, co płyta wiórowa, inżynierska sprawność produkcji OSB sprawia, że jest to jednak znacznie bardziej spójny i niezawodny materiał budowlany niż inne. Do tego przeciętnie płyta OSB ma około 50 pasm grubości, co oznacza więcej warstw niż w sklejce.

Płyty OSB są produkowane z małych, żywicznych, szybko dojrzewających drzew, takich jak między innymi: sosna żółta, topola, osika i niektóre gatunki miękkiego drewna twardego, co sprawia, iż jest również ekologicznym materiałem budowlanym.