Młóto browarniane w hodowli bydła

W skarmianiu bydła, dość powszechnie stosuje się wysłodziny browarniane, które stanowią paszę mlekopędną, poprawiającą zawartość najważniejszego białka – kazeiny. Młóto browarniane jest odpadem, który powstaje w procesie produkcji piwa. W handlu są dostępne w formie zarówno suchej, jak i mokrej, sypkiej i granulowanej. W Polsce, browary oferują hodowcom młóto mokre, ale problem jest zbyt duża ilość wody w nim zawartej. W praktyce wygląda to tak, że kupując 25 ton produktu, aż 40 proc. to woda.

Młóto browarniane w hodowli bydła

Świeże sprzedam wysłodziny browarniane są produktem nietrwałym, ponieważ zawierają dużo wody, a także sporo składników, które łatwo mogą fermentować. Właśnie z tego powodu młóto może być przechowywane maksymalnie przez 2 – dni. Hodowcy, którzy stosują paszę w takiej formie, koniecznie muszą ją zakisić, np. w rękawie albo na pryzmie. Sam proces zakiszania nie należy do łatwych, ale spełniając szereg określonych wymogów taka metoda konserwacji okazuje się opłacalna. Zdecydowanie mniej kłopotu sprawiają suche wysłodziny w formie sypkiej lub granulowanej. Taka pasza gwarantuje stabilny skład chemiczny oraz dłuższej zachowuje świeżość. Nie grozi jej też inwazja mykotoksyn, suche młóto nie zamarza i co ważne, jest łatwe w dozowaniu. Wysłodziny browarniane nadają się do mieszania w mieszalnikach i wozach paszowych i nie ma znaczenia czy młóto jest suche czy mokre.

Wysłodziny browarniane i ich zalety

Bez wątpienia ogromną zaletą wysłodzin jest to, że około 45 proc. zawartego w nich białka rozkłada się w żwaczu, oprócz tego zawierają dużo białka, witaminy A, E i B, a także stanowią tani dodatek paszowy. Oczywiście trzeba przestrzegać zalecanych dawek, ponieważ nadmiar może doprowadzić do chorób w stadzie, takich jak: biegunka, spadek tłuszczu w mleku, obniżenie płodności i problemy w okresie okołoporodowym. Pasza jest odpowiednia dla bydła w początkowej i środkowej fazie laktacji, w połączeniu z kiszonką z kukurydzy i kiszonką z traw. Jedna krowa dojna może zjeść maksymalnie do 8 kg mokrego młóta, natomiast suchego do 2 kg. Piwne wysłodziny nadają się także do skarmiania bydła opasowego. W ich przypadku proporcje są nieco inne: mokre 2-3 kg na 100 kg masy ciała, suche do 2,5 kg.

Hodowcy coraz częściej zastępują soję wysłodzinami, zauważając większą wydajność krów. Młóto stanowi doskonałe uzupełnienie diety zwierząt, a przy tym jest produktem tanim i w pełni naturalnym. Przy odpowiednim przechowywaniu, przygotowaniu i przestrzeganiu norm pozwala na zwiększenie produkcji mleka. Udowodniono, że obecność wysłodzin w diecie zwierząt podnosi jego jakość.