Różnica między studiami zaocznymi a dziennymi

Czy mamy wybór? Studia zaoczne a dzienne czym się różnią i które bardziej warto wybrać? Wielu maturzystów staje przed takim dylematem i kieruje się najczęściej poziomem kosztów, ale czy słusznie? Może jednak lepiej zainwestować w studia niestacjonarne?

Różnice między studiami dziennymi a zaocznymi

Główne różnice są dwie: po pierwsze studia dzienne są bezpłatne (oczywiście w większości przypadków), a za studia zaoczne trzeba zapłacić. Druga różnica, z tych najbardziej dostrzegalnych, jest to, że studia zaoczne odbywają się wieczorami bądź w weekendy, a studia dzienne mają rozpisany grafik w ciągu pięciu dni roboczych i często jest tak, że zajęcia rozrzucone są w bardzo różnych godzinach, od rana do wieczora. Studiując w takim trybie ciężko będzie podjąć dodatkową pracę.

Wielu przyszłych studentów zastanawia się, czy warto zainwestować w studia niestacjonarne. Dla tych, którzy mieszkają w dużej odległości od miasta, w którym chcą podjąć studia, takie rozwiązanie może być bardzo korzystne. Będą dojeżdżać tylko na dwa dni (mają przy tym możliwość wykupienia sobie zaledwie jednego noclegu, a na co dzień mieszkają u rodziców, a w swojej miejscowości mogą także podjąć pracę zarobkową lub wolontariat. Zdobywając doświadczenie, będą mieć zdecydowanie lepszy start w przyszłości już wkraczając na poważnie na rynek pracy. Studia zaoczne warto także podjąć, jeśli traktujemy je jako zdobycie dodatkowych kwalifikacji poświadczonych dyplomem, podczas gdy mamy już stałą pracę, bądź wychowujemy dzieci, a chcemy później wkroczyć na rynek pracy z nowymi umiejętnościami.