Gumka do włosów – jaką wybrać z korzyścią dla siebie i włosów?

Wszystkie kobiety, które wiążą włosy, znają problemy z gumkami do włosów. Przetarte i nietrwałe gumki, które rozlatują się po kilku użyciach. Włosy, które skręcają się wokół gumki, powodując bolesne ściąganie, czy wręcz wyrwanie sobie włosów. Za luźne lub zbyt ciasne frotki, które wywołują ból głosy lub nie trzymają włosów. W końcu więc decydujemy się na opaski do włosów. I znów kolejne problemy – opaska się ześlizguje, za bardzo opina głowę.
Jak dobierać gumki do włosów i opaski do włosów, żeby korzystanie z nich było przyjemne i z korzyścią dla naszych pukli?

Co mamy dostępne na rynku?

Jeśli chodzi o gumki do włosów czy opaski to mamy szeroki wybór wszelkiej maści produktów. Najbardziej powszechne są klasyczne gumki do włosów – cienkie, proste i zazwyczaj dość ciasne – założenie ich na nadgarstek na dłużej niż kilka minut nie jest dobrym pomysłem. Często się przecierały, zwłaszcza w miejscu gdzie widać łączenie – wszelkie metalowe skuwki, czy klej. Jeszcze kilka lat temu hitem były plastikowe gumki do włosów w kształcie spirali. Były do gumki bardzo rozciągliwe i często służyły jako bransoletka na nadgarstek. Miały gładką powierzchnię więc nie zahaczały o włosy, ale posiadaczki kręconych włosów wiedzą, jak trudno je czasami zdjąć, zwłaszcza po długim noszeniu. Trzecie rozwiązanie to scrunchies, czyli duże, grube frotki. Ostatnio scrunchies znów powróciły do mody i nie jest to również dziwne. Dla większości rodzajów włosów grube, pokryte delikatnym materiałem frotki to rozwiązanie najbardziej komfortowe dla włosów. Poza tym nie skręcają się wokół nich włosy, tak jak przy cienkich i dobrze mogą spełnić funkcję wypełnienia do dużego koka. Dostępne są również gumki typowo ozdobne.

Przechodząc do opasek na włosy. Tu równie jest wiele opcji. Klasyczne opaski są zazwyczaj plastikowe i mają charakterystyczne ząbki, które trzymają ją na głowie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy jesteśmy dość aktywni, dużo ruszamy głową lub po prostu inne opaski zsuwają się z naszej głowy. Ważne jednak, by nie za mocno dociskać ząbki do głowy – tylko podrażniamy tak skórę głowy. Druga opcja to opaski do włosów na gumce, najczęściej materiałowe. U wielu osób sprawdzają się takie opaski, bo gumka trzyma opaskę i włosy. Jednak trzeba pamiętać o dobraniu rozmiaru opaski – za mała będzie nas uciskać, zaś za duża nie utrzyma się na naszej głowie. Trzecia opcja to opaski podobne do tych klasycznych, ale bez ząbków. Mogą być to plastikowe lub podobne do plastiku sztuczne tworzywa, które tylko wsuwamy za ucho i wszystko ma się nam trzymać. Cóż, dla niektórych jest to świetne rozwiązanie, a dla innych nie. Zależy od budowy głowy, włosów i naszych preferencji. Oczywiście wszystkie te trzy fasony opasek mogą być dodatkowo zdobione.

Jak dobrać gumki i opaski do włosów?

Aby dobrać odpowiednią gumkę lub opaskę trzeba najpierw określić potrzeby i rodzaj włosów. Do włosów cienkich, prostych najlepiej wybierać cieńsze gumki – duża frotka jako kucyk może sprawić optycznie, że włosy będą jeszcze cieńsze lub pozbawione objętości. Frotka sprawdzi się jedynie jako wypełniacz do koka. Podobnie z opaskami – cienkie, proste jak struny włosy bez objętości to cienkie opaski.

Grube, włosy z dużą objętością proste lepiej żeby wybierały gumki grubsze, mocniejsze, by te włosy utrzymać. Podobnie z opaskami – lepsze będą masywniejsze. Włosy kręcone muszą zaś podporządkować się temu, że częściej pojedyncze włoski mogą kręcić się wokół gumki. Dlatego najlepsze będą grube frotki, przy których nie ma takiego problemu. Co do opasek – najlepsze mogą okazać się takie na gumce lub z ząbkami, które się utrzymają na kręconych lokach.

Artykuł powstał przy współpracy z stylowapolka.pl