Hodowla pająków

Rodzina ptaszników liczy ok.1000 gatunków pająków, dlatego są to dobre pająki dla początkujących hodowców. Przede wszystkim, zanim zaczniemy hodować pająki, musimy zwrócić uwagę na względy bezpieczeństwa. Pająk powinien być jak najmniej niebezpieczny dla hodowcy, jad powinien być jak najsłabszy. Pająki, które są szybkie i skoczne mogą być przy tym również bardziej agresywne.

Ptaszniki

Ptaszniki należy przechowywać w niewielkim akwarium, zabezpieczonym odpowiednią siatką. Ważne jest, aby zapewnić azyl zwierzęciu, aby czuł się spokojnie i bezpiecznie. Spośród ptaszników mamy do wyboru gatunki naziemne, podziemne lub nadrzewne. W hodowli najłatwiejsze są gatunki naziemne, są one kolorowe, mają różnego koloru ubarwienie. Ich nie jest silny, ale należy zwrócić uwagę, aby ich nie przestraszyć, ponieważ wyrzucają z odwłok parzące włoski. W przypadku pająków nadrzewnych potrzebne jest więcej działań, które mogą być problematyczne dla początkujących hodowców.

Jak przechowywać pająki

Terrarium powinno być dostosowane do wielkości pająka oraz jego tryby życia.Ptaszniki naziemne powinny być przechowywane w terrarium o wymiarach minimum 30 cm (dł.) na 30 cm (głęb.) na 25 cm (wys.). Powinna się również tam znaleźć kryjówka np. połowa kokosa, w której pająk może się schować. Gatunki nadrzewne potrzebują terrarium o wysokości minimum 50 cm, aby móc ulokować w nim gałęzie, po których będą mogły się spinać. W naturalnym środowisku pająki żyją w klimacie ciepłym, dlatego ważne jest, aby temperatura w terrarium w ciągu dnia wynosiła 26 stopni w nocy 23 stopnie. Nawet chwilowo zmiany temperatury poniżej 10 stopniu lub powyżej 30 mogą być zabójcze dla pająków. W terrarium powinna panować wilgotność zbliżona do tej w naturalnym środowisku, czyli 60- 80%. Terrarium nie powinno stać na parapecie, ponieważ panują tak za wysokie wahania temperatury. Nie powinno stać przy telewizorze lub komputerze, ponieważ głośne dźwięki są stresujące dla pająków. Pająki zaliczają się do drapieżców, należy je karmić żywymi istotami takimi jak: muszka owocówka, szarańcze, muchy, szarańcze.