Ikona paryskiej mody – Coco Chanel

Coco Chanel. Jej prawdziwe nazwisko to Gabrielle Bonheur Chanel, urodzona 19 sierpnia 1883 roku w Samur. jej dzieciństwo nie było kolorowe, w wieku 11 lat zmarła jej mama a ona sama trafiła do sierocińca pod opiekę sióstr zakonnych, które nauczyły ją szyć i zaszczepiły miłość do projektowania.

 

Po sześciu latach w sierocińcu zaopiekowała się nią ciotka, która dalej uczyła ją krawiectwa. Próbowała też swoich sił jako piosenkarka, ale szybko doszła do wniosku, że to nie dla niej. Na tle innych dziewcząt wyróżniała się prostymi i gustownymi strojami. Adorowało ją wielu mężczyzn, ale ona wybrała oficera piechoty – Etienne Balsana. Coco zaszła z nim w ciąże, którą usunęła. Niestety zabieg źle przeprowadzono i już nigdy nie mogła mieć dzieci. Nie umiała pogodzić się z tym dramatem.

 

W 1913 roku otworzyła swój pierwszy butik w Paryżu. w 1919 roku otworzyła dom mody pod marka Chanel przy Rue Cambon. Na potrzeby pokazu mody w 1920 roku powstają perfumy Chanel No. 5, które odniosły niesamowity sukces i które zachwycają po dziś dzień młode kobiety. Coco Chanel zmarła 10 stycznia 1971 roku, mając 88 lata. To dzięki niej powstały mała czarna, sznury pereł i zapach Chanel No. 5.